Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Transitional writing desk with gold-painted metal legs and a reverse-painted ultra-white glass top featuring a pink and green floral design. Clean silhouette with no drawers.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Feminine and delicate yet bold and striking, the Blossoming Hope Writing Desk has a clean silhouette with gold painted metal legs and frame and a tempered Ultra White glass top with hand painting. The reverse-painted glass has a sweeping floral design in pink and green hues over the white background.
| Carton Height | 36.00 |
|---|---|
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 146.61 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 28.00 |
| Height | 30.25 |
| Knee Space | 48W x 27D x 28.25H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Ultra White Glass with Handpainting and Metal |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 103.62 |
| Image Role Data | {“5000_10003_80001_647_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_10003_80001_647_room”:[“Room Image 1″],”5000_10003_80001_647_room2”:[“Room Image 2″],”5000_10003_647_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 103.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.