Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Transitional accent chest in mint green with gold-leafed door fronts hand painted with palms in pink, white, gold and silver. One interior shelf offers simple storage behind the doors.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Combining the best elements of tropical and beachy style, the Triumph Accent Chest is crafted of Maple Veneers with a mint green exterior and gold-leafed door fronts with hand painted palms in pink, white, gold and silver hues. The two doors have touch latches, and there’s one adjustable shelf behind.
| Back Panel Material | MDF, plywood |
|---|---|
| Base Panel Opening | 38.75W x 15.875D x 14H |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 264.55 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 19.00 |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneers with Tempered Glass, Silver Leaf and Handpainting |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 39.75W x 15.25D x 13H |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 39.75W x 15.25D x 1.5TH |
| Weight | 229.28 |
| Image Role Data | {“5000_85014_05_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_85014_05_room”:[“Room Image 1″],”5000_85014_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_85014_05_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 229.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.