Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Transitional coffee table with a gold-painted metal frame and reverse-painted white glass top in a pink and green floral design. Tempered glass construction provides a bright, durable focal point.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Feminine and delicate yet bold and striking, the Blossoming Hope Cocktail Table has a clean silhouette with gold painted metal legs and frame and a tempered Ultra White glass top with hand painting. The reverse-painted glass has a sweeping floral design in pink and green hues over the white background. Measures 32 inches wide by 32 inches deep.
| Carton Height | 25.00 |
|---|---|
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 152.12 |
| Carton Width | 56.00 |
| Depth | 32.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 50 |
| Height | 19.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Ultra White Glass with Handpainting and Metal |
| Style | Transitional |
| Top Clearance | 18 |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.00 |
| Weight | 88.18 |
| Image Role Data | {“5000_10003_80001_647_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_10003_80001_647_room”:[“Room Image 1″],”5000_10003_80001_647_room2”:[“Room Image 2″],”5000_80001_647_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 88.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 52 × 19.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.