Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Decorative chest of oak and walnut veneers with five drawers. Pink finish with handpainted lettering and floral accents, plus contrasting wood top, legs and round pink knobs.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautiful and uplifting, the Moment of Hope Chest has a serene pink finish with handpainted lettering and delicate floral accents on the drawer fronts. The five self-closing drawers have creamy white interiors, and a contrasting wood finish is featured on the top and legs. Crafted of Oak and Walnut Veneers, the chest is part of a curated collection to honor the spirit and courage of those battling breast cancer, with a portion of the proceeds from each chest sold going to the Susan G. Komen Foundation.
| Storage | Yes |
|---|
| Handpainted lettering “A Moment of Hope” and floral accents painted on drawer frontsFive self-closing drawersCreamy white drawer interiorsContrasting wood finish on top and legsFinish: Primary finish is pink with handpainted lettering and floral accents p | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 19.375W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 46.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 218.68 |
| Carton Width | 51.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40.375 |
| Distressing | No |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 48.25 |
| Material Description | Oak and Walnut Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 48.00 |
| Weight | 192.28 |
| Image Role Data | {“5000_85001_61_room”:[“Room Image 1″],”5000_85001_61_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_85001_61_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”5000_85001_61_top”:[“Top Sil |
| Weight | 192.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 48.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pinks |
| Style | Casual |
| Collection | Susan G. Komen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.