Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Lacquered burlap console table with subtle metal inlay, 16 in. deep for tight spaces. Cubby-like storage with one fixed shelf adds organized display.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a serene neutral color palette and crafted in a tactile lacquered burlap finish with a subtle metal inlay with an alluring sparkle, the Cascade table offers cubby-like storage and display areas to clear your clutter and infuse your space with tranquility. At only 16 inches deep, this piece will fit in tight spaces. One fixed shelf.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.80 |
| Carton Length | 19.30 |
| Carton Weight | 184.50 |
| Carton Width | 83.10 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 147.3 |
| Image Role Data | {“6120_85003_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85003_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_85003_05_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 147.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 76 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.