Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Oak-veneer credenza with reeded two-door front on slender metal legs, finished in soft taupe Terrain. Soft-close, touch-latch doors open to an adjustable shelf for tidy storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a tranquil Zen vibe, the versatile Cascade Credenza is crafted of Oak Veneers in a soft taupe finish with slender metal legs. The Terrain finish is dry-brushed for a casual and tactile feel with reeded fronts on the two doors. The pair of doors has soft-close hinges and touch latches and one adjustable shelf behind.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 42.25W x 7.25D x 11H |
| Base Panel Opening | 42.25W x 7.25D x 9.875H |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 161.00 |
| Carton Width | 47.75 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 44.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 145 |
| Image Role Data | {“6120_85006_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85006_80_90007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_85006_80_silo”:[“Silo Im |
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 44.25 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.