Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Round cocktail table combining a champagne-tone metal frame, clear glass top, and a patterned gray-and-black concrete base for a modern coffee table statement.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautifully scaled and intricately designed, this stunning round cocktail table pairs a champagne-colored metal frame with a glass top and concrete bottom with a soft gray and black pattern.
| Carton Height | 9.00 |
|---|---|
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 91.71 |
| Carton Width | 41.00 |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Concrete with Metal Tubing, Metal Sheet and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“5889_80111_113_00_room”:[“Room Image 1″],”5889_80111_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5889_80111_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | 5889-80 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.