Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Two nesting accent tables in a champagne-tone metal frame with glass tops; the smaller table adds a gray-and-black concrete shelf and tucks beneath the larger to save space.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Opulent, yet approachable, timeless, yet modern, these striking nesting tables are crafted of concrete, metal and glass with a champagne-colored metal frame and concrete in a gray and black pattern. Both tables have glass tops, and the smaller table has a concrete bottom shelf and slides beneath the larger table.
| Carton Height | 28.75 |
|---|---|
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 37.48 |
| Carton Width | 22.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Concrete with Metal Tubing, Metal Sheet and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 15 lbs (small table), 25 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“5889_80111_113_00_room”:[“Room Image 1″],”5889_80113_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5889_80113_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | 5889-80 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.