Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
An elegant woven rattan outside back complements the rich leather seat and inside back. Aged brass burnished casters are featured at the bottom. Available only as shown in Leather 928371 – Padgett ?a supple chestnut brown pull-up leather. The standard casters on all Lexington Home Brands upholstered chairs are designed for use on carpeted, porcelain, ceramic or stone surfaces. Most hardwood and vinyl floors have a softer surface, which may cause casters to leave tracking marks. In cases where the chairs are used directly on hardwood flooring, engineered flooring or vinyl surfaces, the standard casters should be replaced with hardwood-safe casters.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 26W x 27D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 22 in. |
| Inside Depth | 19 in. |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 26 × 34 in |
| Brand | Sligh |
| Color | Brown |
| Detail Color | SIENNA |
| Style | Transitional |
| Collection | Bal Harbour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.