Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This writing desk features a polished stainless base, Mahogany drawer unit and solid Trembesi live-edge top. The Trembesi tree, indigenous to islands in the South Pacific, has the look and characteristics of Black Walnut. Its natural live-edge offers a striking juxtaposition to the contemporary stainless base, giving a unique designer look. The size and shape of natural tops will vary. The drawer box includes two full extension drawers, with the lower drawer accommodating legal or letter files.
| Dimensions | 68W x 36D x 30H in. |
|---|
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 68 × 30 in |
| Brand | Sligh |
| Color | Gold |
| Detail Color | LIGHT GOLDEN BROWN |
| Style | Eclectic |
| Collection | Studio Designs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.