Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The 63-inch Aegis writing desk features a curved radius design with woven cane panels on the front and back sides. Crafted from wire-brushed white oak veneers, the desk is finished in a sophisticated light chestnut coloration. Three drawers offer ample storage, and an integrated power unit with two USB jacks and two receptacles is mounted on the left side. An inset Brisa writing surface is both durable and cleanable.
| Power | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
| Knee Space Width | 44 in. |
|---|---|
| Dimensions | 63.5W x 30.5D x 29.5H in. |
| Knee Space Height | 24.5 in. |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 63.5 × 29.5 in |
| Brand | Sligh |
| Color | Brown |
| Detail Color | MEDIUM BROWN |
| Style | Transitional |
| Collection | Studio Designs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.