Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Industrial-style writing desk in black acacia with a brushed pewter metal frame, featuring 2 drawers with a removable writing insert, pencil tray and dividers, plus 4 shelves. Center open area accommodates a keyboard.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sophisticated and stylish, the St. Armand Writing Desk would be at home In a loft or studio office with its combination of Acacia Solid Wood in a black finish and a metal tube frame in a brushed pewter finish. This functional piece has 2 drawers, one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer, 3 removable dividers in each drawer and 4 wood shelves, along with a center open area for the keyboard.
| Storage | Yes |
|---|
| Two drawersOne removable writing insert and pencil tray for use in either drawerThree removable dividers in each drawerFour wood shelvesCenter open area for keyboardFinish: Black finish with brushed pewter metal and distressingDistressed Finished: Tiger s | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 31.50 |
| Carton Weight | 171.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 9.5W x 19.5D x 1.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134 |
| Image Role Data | {“5601_10458_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_10458_BLK_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5601_10458_BLK_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.