Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Light natural acacia door chest with antique bronze metal trim. Two soft-close doors hide adjustable shelves, and a ventilated back panel supports media.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Authentic with an artistic character, the St. Armand Door Chest is crafted of Acacia Solid Wood in a light natural finish with antique bronze metal trim. Featuring two doors with soft-close hinges and two adjustable wood shelves behind each door, the chest is media-ready with a ventilated back panel.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.25 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 216.05 |
| Carton Width | 57.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 188.94 |
| Image Role Data | {“5601_80112_115_85001_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_10458_85001_LTWD_EC447_084_room”:[“Room Image 2″],”5601_85001_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_85001_LTWD_open_si |
| Weight | 188.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 54 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.