Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The host and hostess are rightfully set apart for their generosity by their position at the table, and in this case, also by the additional six-inch height. This comfortable seat will ensure lingering conversations around the table. This as shown version is fully upholstered in the Berwick fabric, a linen weave with a soft hand in a natural flax coloration. Outlining the silhouette is a 1/2 inch nailhead trim in an antique brass finish and the Hatteras Gray tapered legs. Although this item number is available as shown, custom options are available for an upcharge using item 561-885.
| Fabric | Yes |
|---|
| Arm Height | 25 in. |
|---|---|
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
| Dimensions | 28W x 29.25D x 47.75H in. |
| Inside Width | 23.5 in. |
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.25 × 28 × 47.75 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | HATTERAS GRAY |
| Style | CASUAL CONTEMPORARY |
| Collection | Cypress Point |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.