Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Six-drawer chest with dual pull-out garment rods, a felt-lined top drawer, and a cedar-lined bottom. Time Worn gray finish over maple veneer with burnished brass hardware.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by European farmhouses, the 6-drawer Ciao Bella Chest reflects a simpler lifestyle. The Time Worn gray finish with multi-layer rub-through makes the chest look like it is been passed down through generations. A pull-out garment rod on either side of the case just above the top drawer provides a convenient space to hang frequently-used items or to lay out your clothes for early-morning departures. There is a drop-in felt liner in the top drawer, and the bottom drawer is cedar lined. Burnished brass hardware adds the finishing touch of style.
| Storage | Yes |
|---|
| Six drawersDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerWood-on-wood drawer guidesPull-out garment rod on either side of case just above top drawerPull-outs have round face for clothes hangersPull-outs are 8-inchesFinish: Time Worn gray finish | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90010-99 |
| Carton Height | 62.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 275.00 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 37.75W x 15.25D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 58.75 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, emulsion, multi-layer rub-through, spatter, water marks, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 242 |
| Image Role Data | {“5805_90010_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90010_95_room”:[“Room Image 1″],”5805_90010_95_room2”:[“Room Image 2″],”5805_90010_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90010_9 |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 58.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.