Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Romantic wardrobe in a hand-chiseled, aged creamy finish with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod, and one drawer. Crafted of poplar/hardwood solids with maple and pine veneers.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
From the tip of its arched top to its delicately scalloped base, the Ciao Bella Wardrobe is all romance. In a dreamy creamy finish that is hand-chiseled to look beautifully aged, the wardrobe is packed with storage with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod and one drawer. This casual yet elegant focal-point designer piece is crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple and Pine Veneers.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 83.75 |
| Carton Length | 26.50 |
| Carton Weight | 277.20 |
| Carton Width | 48.50 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 35.25W x 18.5D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 80.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and Pine Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 44.50 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rock, emulsion, spatter, water marks, cow tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“5805_90013_94_room”:[“Room Image 1″],”5805_90013_94_room2”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3″],”5805_90013_94_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 44.5 × 80.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.