Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
End table in Charred Timber with turned legs, crafted of Pecky Hickory veneers and a solid-wood edged top. One drawer adds storage, finished with a dark brushed bronze bar pull.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The vintage design of the Big Sky Turned Leg End Table evokes a simpler time and place in the natural beauty of the American countryside. Crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top, it’s finished in Charred Timber, inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest, and accented by a dark brushed bronze metal bar pull.
| Storage | Yes |
|---|
| Rectangle shapeOne self-closing drawerBlack drawer interiorFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest.Hardware: Dark brushed bronze metal bar pullDistressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 72.60 |
| Carton Width | 33.00 |
| Clearance | 19.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 19 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 14.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 9W x 11.25D x 1.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 50.6 |
| Image Role Data | {“6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_80313_98_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80313_98_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”], |
| Weight | 50.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.