Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Square end table pairs a Vintage Natural wood base with a charcoal Furrowed Bark crosshatch top. Wood-and-resin construction delivers a grounded, beam-inspired look for living rooms.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a simple and straightforward square-shaped silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky End Table boldly contrasts a Vintage Natural wood base with a crosshatch texture on the top in the charcoal Furrowed Bark finish.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 93.72 |
| Carton Width | 27.75 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 24W x 26D x 1.75TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, wire brushing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 75.24 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 2″],”6700_80116_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80116_99_straight |
| Weight | 75.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.