Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Square end table wrapped in raffia with woven-cane details and a Flax finish. A fixed lower shelf offers handy storage for living room essentials.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Archives Raffia End Table combines natural textures with elegant design. Wrapped in raffia and featuring woven-cane details, this square-shaped table offers a refined Flax finish that adds depth and character. Complete with a fixed shelf for additional storage, this end table is perfect for complementing living spaces that blend casual comfort with structured elegance, making it a versatile piece for any room.
| Storage | Yes |
|---|
| Carton Height | 32.25 |
|---|---|
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 115.00 |
| Carton Width | 30.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Height | 26.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Raffia |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 25.875W x 25.875D x 18.625H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6123_80110_05_80113_05_room”:[“Room Image 1″],”6123_80113_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_80113_05_silo2″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6123_80113_05_top”:[“To |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.