Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Elegant console table with a Volakas stone top and light quartered oak veneers, featuring a narrow rectangular profile and open storage space. Ideal for hallways or living rooms.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add a touch of elegance to your home with the Westwood Console Table. Featuring a narrow rectangle shape and a stunning Volakas stone top, this console table blends white, gray, and organic tones for a unique, elegant coloration. Perfect for hallways or living rooms, this table provides both style and functionality with open storage space.
| Storage | Yes |
|---|
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 15.00 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 193.78 |
| Carton Width | 86.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Marble |
| Shelf Opening | 80W x 13D x 27.375H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 80.00 |
| Weight | 164.72 |
| Image Role Data | {“6133_85004_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_85004_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_85004_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6133_85004_80_top”:[“Top Sil |
| Weight | 164.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 80 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.