Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Console table in transitional medium wood with a wood frame, cane accents, and glass details. Two shelves provide added display and storage.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet Console Table exudes a natural luxury. Featuring a narrow rectangle shape only 16 inches deep, it has a tempered glass insert top and two fixed shelves with cane inserts. The table is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish.
| 2nd Row Shelf Opening | 64.75W x 8.875D x 10H |
|---|---|
| 3rd Row Shelf Opening | 64.75W x 8.875D x 10.25H |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 134.48 |
| Carton Width | 71.50 |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 16.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 47.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 47.5 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Count | 1 |
| Glass Insert Dimensions | 64.75W x 12.875D x .39 |
| Glass Insert Weight Capacity | 60 lbs |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Wood, Cane and Glass |
| Number of Shelves | 2 |
| Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 60 |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 92.59 |
| Image Role Data | {“6072_85001_85_M105_302_L_room”:[“Room Image 1″],”6072_85001_85_M105_302_L_room2”:[“Room Image 2″],”6072_85001_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_85001_85_silo1″:[“Silo Imag |
| Weight | 92.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 68 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.