Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Slim console table for tight spaces with a Sky High Azure Blue finish and gently worn patina. Features four drawers, a bottom shelf, and pecky pecan veneers.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like a favorite pair of skinny jeans, this slim console will become a staple and focal point as it brings tight spaces to life. The compelling Sky High Azure Blue finish with rub-through and a gently-worn patina adds charm and comfort. As functional as it is stylish, the console has 4 drawers and a bottom shelf.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 5.75D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, shoveling line |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“5405_85003_room”:[“Room Image 1″],”5405_85003_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5405_85003_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.