Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Accent console with a rectangular top and metal-wrapped circular base, crafted from Quartered Oak veneers and resin in the Diamond light wood finish with a wire-brushed texture.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bold, organic and geometric, the Modern Mood Accent Table has a rectangular shape with a dramatic metal-wrapped circle base. Crafted of Quartered Oak Veneers and resin, it is finished in Diamond, featuring wire-brush detailing with crystal-like alabaster and pewter hues for a soft sophistication.
| Rectangle shapeOffset circle motifFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Metal wrapped circle.Distressed Finished: Wi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6850-85004-89 |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 169 |
| Image Role Data | {“6850_85004_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_85004_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_85004_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 56 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.