Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Console table in cherry veneers with metal and resin, finished in gray with distressed planking. Includes three drawers and traditional detailing.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Delicate and intricate yet stately and sophisticated, the Ravenna Console makes a striking accent to the define your space.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 16.75 |
| Carton Length | 19.25 |
| Carton Weight | 114.40 |
| Carton Width | 68.50 |
| Center Drawer Dimensions | 26W x 10.5D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Depth | 14.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.75W x 10.5D x 4H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Metal and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 64.25 |
| Wood Distressing Type | Chopping, planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 85.98 |
| Image Role Data | {“638_85091_inset2”:[“Room Image 1″],”638_85091”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85091_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 85.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 64.25 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.