Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Demilune console table only 14 in. deep with two drawers and a roomy lower shelf for entryway or hall storage. Crafted of swirl mahogany and ebony veneers in a rich, lightly distressed finish.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring symmetry, style and class to any room with the graceful silhouette of the Leesburg Demilune Hall Console. Featuring two drawers and a roomy bottom shelf, the console is only 14 inches deep so that it can add flair to even tight spaces. Crafted and Swirl Mahogany and Ebony Veneers, the Leesburg Console has a rich finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing.
| Storage | Yes |
|---|
| Two drawersOne shelfFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custom-designed knobs and rosettes with an antique brass finishDistressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 112.44 |
| Carton Width | 63.50 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.375W x 10D x 3.75H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Grain and Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 100.31 |
| Image Role Data | {“5381_80111_151room”:[“Room Image 1″],”5381_80151silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_80151top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 100.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 60 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.