Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
68″ (172.7 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Metal and Wood Console highlighted with Oak Veneers with Metal Sheet, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Infused with grace and energy, the Commerce & Market Metal and Wood Console combines a rustic Oak Veneer top in a black finish with an arched metal base in a silver finish.
| Carton Height | 35.25 |
|---|---|
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 70.75 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Clearance | 30.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 68W x 15.375D x 2TH |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“7228_85011_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_85011_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85011_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 68 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.