Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Mixed-media console table with a hand-hammered forged pewter base and gray faux shagreen top. Slim 16.5 in. depth suits narrow spaces.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A hand-hammered forged pewter base, stretcher and inlay and a faux Shagreen-wrapped top come together to create an eclectic, mixed-media piece in the Chapman Mixed Media Console Table, inspired by downtown urban living.
| Carton Height | 35.25 |
|---|---|
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 123.00 |
| Carton Width | 83.25 |
| Depth | 16.50 |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Metal and Faux Shagreen |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.25 |
| Weight | 76 |
| Image Role Data | {“6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 1″],”6033_80151_94_room”:[“Room Image 2″],”6033_80151_94_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80151_ |
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 80.25 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.