Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
90″ (228.6 cm) Living Room La Grange Burnham Console highlighted with Pecky Hickory Veneers, Nailheads and Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding the romance and adventure of the American frontier during the great westward expansion, the Burnham Console is brimming with character. Design details include a scalloped fretwork pattern on the apron punctuated by nailhead trim, architectural brackets on the corners, chunky legs and a delightful Blue Bonnet soft blue accent finish with a rubbed patina and distressing. The base forms a generous shelf for storage or collectibles. At only 16 inches deep, this piece will bring style even to tight spaces.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 21.00 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 94.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Nailheads and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 175 lbs |
| Width | 90.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6960_85002_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_85002_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_85002_45_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 90 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.