Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Flower-shaped cocktail table in a shimmering silver finish with a creamy white reverse-painted glass top. Casters allow easy movement for flexible living room layouts.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like a Hollywood starlet, this exquisite flower-shaped cocktail table shimmering in a silver finish with undertones of gold and champagne will add beauty and drama to your room. The lovely top is finished in Meringue, a reverse painted glass in a creamy white finish. On casters for easy moving.
| Carton Height | 22.50 |
|---|---|
| Carton Length | 42.25 |
| Carton Weight | 118.80 |
| Carton Width | 48.00 |
| Depth | 44.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 19.00 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Silver Leaf and White Painted Glass |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 83.6 |
| Image Role Data | {“5875_80210_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5875_80210_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_55105_00_5845_52004_99_5875_80210_95_52005_95_room”:[“Room Image 2″],”5875_55105_00_80210_95_room”:[“Roo |
| Weight | 83.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 44 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.