Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Round cocktail table with acacia veneer top and shelf featuring a starburst pattern. A golden-brown textured metal frame complements the medium natural wood finish.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautifully scaled and intricately designed, this round cocktail table pairs a tabletop and bottom shelf crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern in a golden brown finish with a metal frame.
| Carton Height | 7.75 |
|---|---|
| Carton Length | 41.50 |
| Carton Weight | 63.93 |
| Carton Width | 40.75 |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 52.91 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80111_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80111_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.