Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
42″ (106.7 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Square Cocktail Table highlighted with Mindi Solids design elements, bringing a subtle decorative character.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chunky and chic, this generously-scaled Commerce & Market Square Cocktail Table is a bold expression of modern style with an organic color scheme. It features block legs, and the top and legs have an interlocked design. Crafted of Solid Mindi wood with a natural wood finish.
| Apron Clearance | 13.25 |
|---|---|
| Carton Height | 19.75 |
| Carton Length | 44.25 |
| Carton Weight | 83.00 |
| Carton Width | 44.25 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 28 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 28 |
| Distressing | Yes |
| Height | 16.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“7228_80004_85_85002_09_room”:[“Room Image 1″],”7228_50638_99_50645_99_85002_89_80004_791_5012_room”:[“Room Image 2″],”7228_80004_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80004_85 |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 16.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.