Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Round cocktail table in charred black Shou Sugi Ban pine veneers with hand-hammered metal ferrules. Art Deco–inspired silhouette and one fixed shelf.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Chapman Cocktail Table combines a shapely Art Deco silhouette with Pine Veneers in a Charred Black finish. This marriage of an ancient Japanese technique to achieve the look of burnt wood with a classic shape and hand-hammered metal ferrules creates a rustic yet timeless design. One fixed shelf.
| Round shapeOne fixed shelfHand-hammered metal accents in a forged pewter finishFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forg | Yes |
|---|---|
| Finish | The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to |
| Alternate Finish Items | 6033-80111-85 |
| Carton Height | 9.25 |
| Carton Length | 64.00 |
| Carton Weight | 222.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 60.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Pine Veneers and Metal Ferrules |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 60.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6033_80111_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_80111_99_50004_85_CH7114_036_063_067_room”:[“Room Image 1″],”6033_80111_99_80213_85_75906_85_room”:[“Room Image 2”],”SS736_6PC3_LPH1_A_APPH_C_ |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60.25 × 60.25 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.