Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Round coffee table in distressed cherry with a glass top featuring a starburst brass inlay. Fluted legs and a lower shelf add storage and traditional style.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The warm casual cherry finish of the Brookhaven Round Cocktail Table is complemented by a stunning starburst-shaped brass inlay on the glass top. Timeless design details like fluted and softly-shaped legs complete the stylish flair. One lower shelf.
| Carton Height | 7.25 |
|---|---|
| Carton Length | 45.75 |
| Carton Weight | 90.83 |
| Carton Width | 45.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.75 |
| Important Use Information | Please note that the metal fretwork on the glass top should be facing upwards. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.25 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 74.3 |
| Image Role Data | {“281_80_111___SS224_03_413”:[“Room Image 1″],”281_80_111”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”281_80_111toprevised”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 74.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 42.25 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.