Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Round cocktail table in quartered oak veneers with a wire-brushed greige finish and an angular base. Inset tabletop creates a tray-like 3 in. border.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A rounded tabletop meets an angular base with soft curves, delivering style with swagger in the Affinity Round Cocktail Table. The serene color palette of the wire-brushed greige finish on quartered oak veneers completes the soft modern look. The tabletop is inset 3 inches all the way around to create a tray-like appearance.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 5527-80111-COR |
| Carton Height | 5.75 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 44.09 |
| Carton Width | 39.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 37.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.50 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 35.27 |
| Image Role Data | {“6050_55470_80111_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_80111_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_80111_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.