Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The dining chair in-back and outback features a rolled weave design with twisted rope welt around the perimeter. The custom finish on the aluminum surface is dry-brushed by hand with layers of color that emulate the rich aged patina on wood. You may customize the seat cushion in the fabric or your choice, and the tab remains the same color as the chair finish.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 24W x 27D x 40H in. |
|---|---|
| Arm Height | 26 in. |
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 24 × 40 in |
| Brand | Tommy Bahama Outdoor |
| Color | Brown |
| Detail Color | 3930 SAND (LIGHT TAN) |
| Style | CASUAL TRANSITIONAL |
| Collection | Los Altos Valley View |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.