Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This remarkable design looks like a piece of art. The concave shelter arms and graceful splayed legs give it presence. Standard with two 20-inch and two 18-inch pillows, the seating comfort is exceptional. The kidney pillow shown in some of the images is additional and sold separately.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 90W x 37D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 27 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 79 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 90 × 34 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Zanzibar |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.