Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Leather upholstery often requires more seams to get the detailing and best use of the hide. Note the seams on the outarm and outback are typical for a leather sofa, however it may not be as obvious on the single seat cushion, often referred to as a bench seat. The seams will flow in line with the three blend down back cushions but the ultra down seat cushion is one cushion core.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 89W x 35D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 78 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89 × 34 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | White |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Transitional |
| Collection | Lexington Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.