Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Watermill series showcases traditional roll arm styling with the transitional look of a 2-seat cushion configuration. It is shown on the sofa in a raffia textured fabric on the body with contrasting seats, back cushions and throw pillows, giving it a fresh coastal look. In an all-over fabrication, the look can be taken in a decidedly traditional direction. Four standard throw pillows on the sofa offer the opportunity to layer additional patterns and colors to the room.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 87W x 38D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 71 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 87 × 36 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Transitional |
| Collection | Barclay Butera Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.