Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Mercer series represent an inspired evolution of the track arm design, showcasing exceptional tailoring. Parallel rows of double welting flow from the back of the frame, over the arms and front panel, and across the base with precisely mitered corners. This detailing lends emphasis to the strong architectural lines of the silhouette. Seat cushions are inset to offer a shelter effect and four standard throw pillows on the sofa offer the opportunity to layer addition patterns and colors.
| Dimensions | 93W x 41D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 75 in. |
| Inside Depth | 25 in. |
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 33 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Gray |
| Detail Color | 2000 PRE-FINISHED LEGS |
| Style | Transitional |
| Collection | Barclay Butera Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.