Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Hyland Park settee is one of Barclay Buteras favorites and he has it placed at the foot of his bed in his home. A transitional English Arm design is juxtaposed with traditional deep button tufting on the inside back and arms for an elegant look. The frame is perfectly scaled for bedroom sitting areas, or even as a flanking pair in front of a fireplace. This settee is available in fabric or leather.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 60W x 34D x 31H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 52 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 60 × 31 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Transitional |
| Collection | Barclay Butera Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.