Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Colony sofa showcases a casual contemporary aesthetic. Unique to the design are bolster pillows that soften the profile of the arms, and a plush but lower profile seat cushion that gives the frame a more contemporary vibe. The sofa is standard with two throw pillows. **Please note that if you choose a Non Railroad body fabric there will be seams on the bench seat cushion.**
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 90W x 40D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 68 in. |
| Inside Depth | 26 in. |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 90 × 33 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Contemporary |
| Collection | Barclay Butera Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.