Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Belmont series is a sophisticated interpretation of the iconic track arm design. The arm has a more generous profile along with a graceful sweep down from the back rail. The tall tapered legs give the silhouette a more refined aesthetic. Two standard throw pillows on the apartment sofa offer the opportunity for layering additional correlated patterns and colors for a designer look.
| Dimensions | 77W x 39D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 22 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 68 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 77 × 36 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | White |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Transitional |
| Collection | Barclay Butera Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.