Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Veronica series features a striking contemporary shelter design highlighted by a captivating play on angles. The sloped arms convey a welcoming appearance by gently tapering down from back to front, while tapering up from the base to the arm rest. The chamfered upholstered base is particularly noteworthy due to the profile being matched on every side. This is a silhouette whose beauty can be appreciated from any angle, making it an ideal choice for floating in a room setting. This sectional configuration includes a floating ottoman.
| Dimensions | 174W x 174D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 26 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 148 in. |
| Inside Depth | 148 in. |
| Weight | 564 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 174 × 174 × 35 in |
| Brand | Artistica Home |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Artistica Upholstery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.