Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Tanzania chair is a special faux fur and leather combination available only as shown. The seating surface is a faux fur with the matching leather upholstered on the balance of the frame.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 27W x 31D x 32H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 27 × 32 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 417 DURBAN |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zanzibar |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.