Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Tasman chair has been a best seller in our line for years due to the blending of wooden and upholstered elements, and of course great comfort. The gentle curve of the frame from the base to the back draws the eye to the distinctive angle of the back leg. This combination is a married cover pairing the overal textural base fabric with a distinctive contrasting geometric on the seat and back cushion and the complementary Movida finish. Although this silhouette is availabe as shown, you may customize when ordering 1700-11.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 33W x 36D x 34H in. |
|---|---|
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 27 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | Blue |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Key |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.