Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The metal frame of the chair offers a contemporary architectural look, while its ultra down seat offers unparalleled comfort. The creamy leather in this image is 9626-11 Grade 4, but you may apply any leather to create a look uniquely yours.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 32W x 34D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 21 in. |
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 32 × 34 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | 1002 METAL |
| Style | Contemporary |
| Collection | Shadow Play |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.