Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clean lines, open space, natural light and bold colors define mid-century modern design. Yet the iconic chair would be this one, with its simple frame, angled lines and sleek design. Customize in any fabric or add a pillow for a punch of color. You may even select any wood finish to make your own statement piece. Also available in custom leather as LL1783-11.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 28W x 33D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28 × 33 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Transitional |
| Collection | Rendezvous |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.