Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Accent chairs add a touch of flair to any setting with their scaling and design. The tufted back and ultra down seat cushion assures comfort while the curve of the arm and feet suggest a graceful invitation. Spaced nailheads trim the perimeter along the base, arms and back, standard in pewter finish but available in custom finishes and custom leathers.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 34W x 36D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Traditional |
| Collection | Oyster Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.