Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Uniting woven water hyacinth and an exposed wood frame creates an attractive, textural blend. Due to the natural material, the finish is available only as shown in Misty Gray which presents a brown undertone to the gray coloration. The ultra down seat cushion and 24-inch blend down back cushion ensure comfortable support and can be customized in any upholstery fabric.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 30W x 38D x 44H in. |
|---|---|
| Arm Height | 27 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 26 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 30 × 44 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | 715 MISTY GRAY |
| Style | Rustic |
| Collection | Oyster Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.