Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
This Item Is Customizable... Contact Us To Learn About Design Options.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The natural character of woven water hyacinth results in an interesting textural blend highlighting various shades of gray and brown in the Misty Gray finish. Capturing the epitome of relaxation, the swivel mechanism provides the ease of motion and gentle movement we all enjoy as we unwind. The ultra down seat cushion and blend down back cushion are available in any custom fabric.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 34W x 36D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 26 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 35 in |
| Brand | Lexington Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | 715 MISTY GRAY |
| Style | Rustic |
| Collection | Oyster Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.